SDP aikoo uusia suurimman puolueen asemansa Hämeessä

Kirjoittaja:

Julkaistu:

Kategoria:

Eduskuntavaalien alueellisesti kattavan ja laadukkaan ehdokaslistan täydentää Vesa Teräs, insinööri (AMK) Orimattilasta.

Hämeen sosialidemokraatit kokoontuivat viikonloppuna eduskuntavaalivalmistautumista käsittelevään seminaariin Hämeenlinnassa. Samalla piirihallitus täydensi puolueen ehdokaslistan.

  • Nyt kasassa on laadukas, tasapainoinen ja alueellisesti kattava ryhmä ehdokkaita, joiden avulla SDP tavoittelee jälleen suurimman puolueen asemaa Hämeessä. Vähimmäistavoite on neljä kansanedustajaa, mutta kaiken onnistuessa myös viides paikka on mahdollinen, Hämeen SDP:n puheenjohtaja Iisakki Kiemunki sanoo.

Kiemungin mukaan listalla on sopiva sekoitus kokemusta, osaamista eri taustoista ja nousevia kykyjä.

  • Listalla on neljä istuvaa kansanedustajaa ja heistä yksi ministeri. Molemmista vaalipiirin maakunnista on seitsemän ehdokasta, joiden sukupuolijakaumakin on tasan piirin sisällä eli seitsemän naista ja seitsemän miestä, Kiemunki iloitsee.

Vesa Teräs on tyytyväinen päästyään ehdolle.

  • Hienoa että saan olla ehdolla Orimattilasta, joka on kehittymässä portiksi Päijät-Hämeeseen. Tavoitteeni on edistää monipuolisesti Hämeen ja koko Suomen työllisyyden, koulutuksen ja kulttuurialan kestävää kehitystä, Vesa Teräs kertoo.

Odotettavissa tiukka kisa Kokoomuksen kanssa

Vaaliasetelmat valtakunnallisesti ja Hämeen osalta näyttävät siltä, että kovin taisto tullaan käymään SDP:n ja Kokoomuksen välillä. Kiemunki arvioi valtakunnallisen tilanteen tasoittuvan, kun vaalikamppailu todella alkaa.

  • Valtakunnallisissa mittauksissa Kokoomuksen etumatka vielä toistaiseksi selkeä, mutta Hämeessä SDP on ykkönen. Puheenjohtajien välisissä debateissa ja vertailussa Sanna Marin pesee Petteri Orpon, se on jo selkeästi nähty. Myös asetelma pääministerivalinnasta Marinin ja Orpon välillä palvelee selkeästi SDP:tä. Marinin hallitus on poikkeuksellisen suosittu vielä tässäkin vaiheessa vaalikautta.

Kiemunki muistuttaa, että Marinin johtama hallitus on kohdannut ja taklannut onnistuneesti valtavan globaalin kriisin yksi toisensa perään, ja samaan aikaan saannut aikaiseksi historiallisen suuret rakenteelliset uudistukset sote-palveluissa ja koulutuksessa – ja samaan aikaan nykyhistorian korkeimman työllisyysasteen.

  • Marin on ollut ja tulee olemaan poliittisten vastustajien ykköskohde. Kaikesta mitä hän sanoo tai tekee yritetään vääntää kohua tai skandaalia, se on aivan selvää. Samaan aikaan Marin kuitenkin kerää kehuja ja ihailua globaalilla tasolla sekä herättää ennennäkemätöntä innostusta SDP:tä kohtaan myös nuorempien äänestäjien joukossa kotimaassa.

Oikeiston asia-argumentit vaalikamppailuun ovat Kiemungin mukaan vähissä ja lepäävät lähinnä puhtaiden mielikuvien varassa.

  • Kokoomuksen taikasana on velka, ja toisaalta ratkaisu jokaiseen ongelmaan veronkevennykset, vaikka sitten velkarahalla. Velkaa hoetaan nyt vaaleihin asti joka paikassa. Suomessa ollaan toki koronan ja Ukrainan sodan vuoksi velkaannuttu, mutta suhteessa vähemmän kuin useimmat keskeiset kilpailijamaamme. Ja kun tarkastellaan Kokoomuksen laatimia vaihtoehtobudjetteja, erot velkaantumisessa olisivat olleet heidän suunnitelmillaan lähinnä marginaalisia, vuositasolla todellakin parin kosteikkoviljelyn tai kaasuautojen konversiotuen kokoisia.

Nyt Kokoomus maalailee ensi vaalikaudelle neljän miljardin leikkauksia ja päälle kahden miljardin veronkevennyksiä, mutta välttelee tiukasti kertomasta, mitä nämä toimet käytännön tasolla tarkoittaisivat.

  • Iso-Britanniassa olemme nähneet, mitä tapahtuu, kun inflaatiopaineessa päätetään suurista veronkevennyksistä vastoin kaikkien asiantuntijoiden näkemyksiä – täydellinen romahdus luottamuksessa. Ja Petteri Orpo on todellakin näyttää haluavan olla Suomen Liz Truss.

Hämeen demarit vastustavat kalliita ja tehottomia rataratkaisuja

Valtakunnallisten vaaliteemojen lisäksi voi Kiemungin mukaan odottaa, että maakunnallisesti oikoratojen suunnittelu on merkittävässä osassa debatteja.

  • Hämeen SDP on johdonmukaisesti vastustanut järjettömän kalliita ja tehottomia ratkaisuja, joiden selvittämisestä on hallitusohjelmassa sovittu. En jaksa nähdä, että itärata tai uusi Suomi-radan linjaus luontoarvoja pullollaan olevan Hämeen järviylängön lävitse tulisivat koskaan toteutumaan. Aika ja maailman muutos on ajamassa näiden ratkaisujen ohitse auttamatta, sillä sähköistyvän liikenteen maailmassa junilla ei saavuteta enää edes vastaavia ilmastohyötyjä, joita aiemmin. Suomi-radan osalta valtavan pitkien tunneleiden ja muun rakentamisen haitat ylittävät hyödyt vuosikymmeniksi.

Kiemungin mukaan Hämeen demarit ovat vaikuttaneet ja tulevat vaikuttamaan niin puolueen sisällä kuin ulkopuolellakin siihen, että valtionhallinnon panostukset tulevat kohdistumaan nykyisten ratalinjausten kehittämiseen.

  • Kuten Suomi Rata Oy:n osakaskokouksessa jo nähtiin, niin hämäläisten näkemyksiä kuunnellaan nyt eri tavalla ja tasapainoisempia selvityksiä tullaan jatkossa laatimaan.

Lisätietoja: Pj. Iisakki Kiemunki 050 5865 697

Toiminnanjohtaja Jarkko Nissinen 040 501 5995

Alla Hämeen Sosialidemokraatit ry valitut ehdokkaat jäsenvaalin järjestyksessä

Ehdokas, ammatti ja kunta
1. Filatov Tarja, kansanedustaja, tiedottaja, Hämeenlinna
2. Koskinen Johannes, kansanedustaja, varatuomari, Hämeenlinna
3. Skinnari Ville, ministeri, kansanedustaja, lakimies (Master of Laws), Lahti
4. Kari Mika, kansanedustaja, yhteisöpedagogi (AMK) Lahti
5. Hildén Sirkku, terveydenhoitaja (YAMK), kaupunginhallituksen puheenjohtaja, Lahti

6. Lintonen Emmi, optikko (AMK), Forssa
7. Viitanen Timo, pääluottamusmies, kaupunginhallituksen jäsen, Hämeenlinna
8. Markkanen Marju, kasvatustieteen tohtori, toiminnanjohtaja, Lahti
9. Olkinuora Piia KTM, controller, Hämeenlinna
10. Lehtimäki Kirsi, sairaanhoitaja (AMK), kaupunginhallituksen puheenjohtaja, Heinola
11. Jormanainen Lauri, vanginvartija, liikunta-alan yrittäjä, Riihimäki
12. Lehtinen Eemeli, yhteiskuntatieteiden kandidaatti, työmies,  Iitti
13. Tammilehto Noora, hallintotieteiden maisteriopiskelija, hankekoordinaattori,  Janakkala

14. Vesa Teräs, tietotekniikan insinööri (AMK), Orimattila