Hämeen puoluekokousedustajavaalien tulokset ja puoluekokousedustajat

Ajankohtaista

 

Hämeen puoluekokousedustajat on valittu. Ehdokkaita ja varaehdokkaita asetettiin juuri vaadittu määrä vaaliyhtymissä I (Lahti), IV (Hausjärvi, Loppi, Riihimäki), V (Forssa, Humppila, Jokioinen, Tammela, Ypäjä), VI (Hattula, Janakkala) ja VII (Hartola, Heinola, Sysmä). Jäsenvaali järjestettiin vaaliyhtymissä II (Hämeenlinna) ja III (Asikkala, Hollola, Kärkölä, Orimattila, Padasjoki). Vaalit toteutettiin netti- ja uurnavaalin yhdistelmänä. Vaalien tulokset alla.

 

Vaaliyhtymä II, Hämeenlinna

Äänioikeutettuja                        613

Äänestäneitä                             112

Tyhjiä                                          0

Äänestysprosentti                     18,27 %

Tulos

 

Nimi  Äänet
Koskinen Johannes356
Einiö Mika321
Prabhakaran Ranjith Kumar266
Kiemunki Iisakki263
Vesala Pasi263
Oksanen Veera213
Appelroth Irja207
Myllykangas Sari190
Sandelius Pirjo  190
Suoranta Kirsti178
Kauranen Aarne174
Tikkanen Jani160
Heinonen Mia155
Pasanen Soile135
Nurminen Emma127
Virtanen Veijo106
Hellstén Tapani104
Piiroinen Mirja  94
Vereb-Dér Botond72
Rajala Kalevi71
Hultin Kirsi69

 

Vaaliyhtymä III, Asikkala, Hollola, Kärkölä, Orimattila, Padasjoki

Äänioikeutettuja                        364

Äänestäneitä                               79

Tyhjiä                                            0

Äänestysprosentti                     21,70 %

Tulos

 

NimiÄänet
Saarinen Niina173
Niemi Jarkko138
Hyytiä Kari129
Kurisjärvi Mari102
Ahola Kaisu82
Mäkinen Hannu80
Lönnqvist Miikka73

 

Puoluekokousedustajat vuoden 2017 puoluekokoukseen 3.-5.2.2017 alla.

Vaaliyhtymä I Lahti, 9 edustajaa

Edustajat

  1. Alettin Basboga
  2. Jari Hartman
  3. Sanna Mäkinen
  4. Tomi Sairomaa
  5. Maria Rytkönen
  6. Sirkku Hildén
  7. Heikki Moilanen
  8. Jarkko Nissinen
  9. Mirja Jerndahl

Varaedustajat

  1. Eija Sintonen
  2. Eila Lampio
  3. Roosa Rinne
  4. Anneli Viinikka
  5. Pekka Komu
  6. Raimo Hoikkala
  7. Kari Lempinen
  8. Harri Rummukainen
  9. Jetta Laakso

Vaaliyhtymä II Hämeenlinna, 9 edustajaa

  1. Johannes Koskinen
  2. Mika Einiö
  3. Prabhakaran Ranjith Kumar
  4. Iisakki Kiemunki
  5. Pasi Vesala
  6. Veera Oksanen
  7. Irja Appelroth
  8. Sari Myllykangas
  9. Pirjo Sandelius

Varaedustajat

  1. Kirsti Suoranta
  2. Aarne Kauranen
  3. Jani Tikkanen
  4. Mia Heinonen
  5. Soile Pasanen
  6. Emma Nurminen
  7. Veijo Virtanen
  8. Tapani Hellstén
  9. Mirja Piiroinen

Vaaliyhtymä III Asikkala, Hollola, Kärkölä, Orimattila, Padasjoki, 5 edustajaa

  1. Niina Saarinen
  2. Jarkko Niemi
  3. Kari Hyytiä
  4. Mari Kurisjärvi
  5. Kaisu Ahola

Varaedustajat

  1. Hannu Mäkinen
  2. Miikka Lönnqvist

Vaaliyhtymä IV Hausjärvi, Loppi, Riihimäki, 6 edustajaa

  1. Kaisu Kotirinta
  2. Miia Nahkuri
  3. Jarmo Levänen
  4. Lauri Jormanainen
  5. Jari Mäkinen
  6. Marko Saikkonen

Varaedustajat

  1. Tommi Räty
  2. Teija Mattila
  3. Maaret Ollila
  4. Joni Lähde
  5. Elias Perttula
  6. Ville Peurala

Vaaliyhtymä V Forssa, Humppila, Jokioinen, Tammela, Ypäjä, 4 edustajaa

  1. Kaisa Lepola
  2. Vesa Niininen
  3. Minna Lax
  4. Sari Kaakinen

Varaedustajat

  1. Matti Uutela
  2. Riitta Nokkala
  3. Jouni Mäkelä
  4. Mirja Jokio

Vaaliyhtymä VI Hattula, Janakkala, 3 edustajaa

  1. Jarmo Forss
  2. Ville Myllymäki
  3. Raija Ranta-Porkka

Varaedustajat

  1. Eveliina Hostila
  2. Matti Hämäläinen
  3. Piia Nylund

Vaaliyhtymä VII Hartola, Heinola, Sysmä, 3 edustajaa

  1. Heimo Riutta
  2. Kirsi Lehtimäki
  3. Sami Salminen

Varaedustajat

  1. Jouko Rajajärvi
  2. Matti Tanskanen
  3. Veli-Pekka Koskinen